«Гаряча лінія» з Віктором Башкіровим у регіональній пресі: Відповіді на запитання

30 вересня 2013 21:44

19-20 вересня у низці регіональних ЗМІ оприлюднено відповіді Голови Правління ПАТ "Промінвестбанк" Віктора Башкірова на запитання, поставлені в ході «гарячої лінії»

Промінвестбанк – одна з найбільших в Україні фінансових установ – традиційно перебуває в центрі уваги засобів масової інформації. Останнім часом з його діяльністю пов'язана велика кількість резонансних публікацій. Що наразі відбувається у банку, які його плани на майбутнє... Сьогодні на запитання наших читачів відповідає Голова правління ПАТ «Промінвестбанк» Віктор Башкіров.


– Пане Башкіров, ви прийшли у ПІБ, щоб вивести його з кризи, і керуєте банком вже декілька років. Коли можна буде сказати , що Промінвест повністю впорався зі старими проблемами?
 

– Як би мені не хотілося, але для того, щоб старі проблеми перестали впливати на сьогоднішній Промінвестбанк, має сплинути ще певний час. Судіть самі: ми – великий банк, наш кредитний портфель можна порівняти із сумою бюджетів кількох міст-мільйонників. Цю величезну суму сформовано здебільшого до кризи 2008 року. Так само, як і той тягар проблем, з якими нам довелося зіткнутися. Сьогодні, через 4,5 роки, вже багато чого зроблено й дуже значущу частину проблем – вирішено. Банк нормально і продуктивно працює , але й роботи з «успадкованим» ще вистачає.

– Я перед новим роком розмістив у вас депозит. Скоро він закінчується, і я думаю пролонгувати вклад, але в пресі пишуть, що банк отримав збиток. Як ви це прокоментуєте?
 

– Прокоментую так: в нас дійсно за підсумками півріччя зафіксований збиток у 2,661 млрд. грн. Це – технічний збиток, що з'явився як наслідок резервування. А тепер давайте прояснимо, що це означає. Частину нашого кредитного портфелю становлять старі кредити – різної, зокрема й поганої, якості. Резервування – це створення банком спеціального грошового фонду на випадок, якщо проблемні позичальники не повернуть взяті кредити. Таким чином банк страхує сам себе та гарантує клієнтам проведення платежів і повернення грошей. Розуміючи це, ви можете подивитися на ситуацію більш свідомо: Промінвестбанк виділив 2,990 млрд. гривень та направив їх не на кредитування клієнтів, не в розвиток, не в прибуток, а сформував резерв для забезпечення платоспроможності. Гроші не зникли. Майже 3 мільярди гривень знаходяться в спеціальному фонді банку та гарантують виконання його зобов'язань. При цьому операційний прибуток – різницю між доходами і витратами – банк стабільно отримує з 2010 року.

– Здравствуйте. Я 12 років був вкладником банку, і в мене досі залишилося досить нормальне ставлення до нього. Хочу запитати про вклади. Раніше було якось зрозуміліше: великий банк, багато відділень, хороші відсотки давали. А наразі й відділень стало менше, й ставки не найвищі. Ви не вважаєте, що клієнт може бути незадоволений?
 

– Перш за все хочу подякувати вам за те, що довіряєте Промінвестбанку. Для нас це дуже цінно. А відповідь на питання розділю на дві частини. Спочатку – про відсоткові ставки. Ми не маємо собі на меті привернути вклади за будь-яку ціну. Це означає, що запропоновані Промінвестбанком ставки за депозитами знаходяться у тих рамках, які ми для себе визначили як оптимальні. ПІБ – великий, сильний банк. У нас за спиною підтримка потужного акціонера. Такі гарантії надійності – чогось варті. Тому, визначаючи ціну, за якою готові приймати вклади від клієнтів, ми завжди робимо поправку на те, що, окрім доходу, ПІБ надає клієнтам ще й високий ступінь надійності вкладів. А наскільки привабливі наші ставки, кожен вкладник оцінює сам, зважаючи на свої цілі. Можу сказати лише, що і сьогодні, і у найближчому майбутньому наші пропозиції вигідніші, аніж в конкурентів нашого масштабу.
Тепер щодо закриття відділень. Ми перебудовували та скорочували філіальну мережу, чітко усвідомлюючи, що старі форми роботи відходять у минуле, й для того, щоб у майбутньому забезпечити банку стійкість, гнучкість та можливість розвиватися, необхідні зміни потрібно починати вже зараз.
Сьогодні і в майбутньому для нас пріоритетними є довгострокові відносини з клієнтами. Погодьтеся, навряд чи можна всерйоз будувати плани і розраховувати на вкладників, які щопівроку готові міняти банк, орієнтуючись лише на рівень доходу за вкладом. В нашій новій моделі ми виходимо з того, що клієнт очікує від банку чогось більшого, аніж просто приваблива ставка, та зберігає в нас гроші протягом тривалого часу. Йому не потрібно щоразу відвідувати відділення банку – основні операції зі своїми заощадженнями він проводить дистанційно. Ми розуміємо ціну такій довірі та у відповідь пропонуємо різні привілеї і бонуси за обсяг співпраці. Дистанційну концепцію роботи вже впроваджено у нашому корпоративному бізнесі, й наразі банк працює над впровадженням її у роздрібному напрямку – понад 3 тисячі працівників ПІБу вже тестують систему онлайн-банкінгу.

– Вікторе Володимировичу, мене, як і всіх клієнтів, турбує надійність банків загалом і ПІБу зокрема. Навколо занадто багато нервозності з приводу економічної стабільності в країні. Газети не дають розслабитися. Що робить ваш банк, щоб убезпечити себе?
 

– Ми уважно стежимо за всім, що відбувається в ЗМІ. Не надаватиму оцінку тому, що пишуть. Скажу лише, що у журналістиці, як і в будь-якій професії, є фахівці різної кваліфікації. І не завжди найрезонансніша стаття є найпрофесійнішою. На мій погляд, джерела новин потрібно обирати дуже ретельно.
Міркувати про надійність банків загалом – так само непросто, як говорити про безпеку руху на дорозі. Учасників руху багато, машини у них різні і управляють ними люди з різним досвідом й, навіть, темпераментом. Загалом – усі досвідчені, дисципліновані та впевнено їдуть по дорозі. Але хтось може виявитися менш уважним або поквапитися. Тому я вважаю за краще говорити про те, в чому однозначно впевнений. Промінвестбанк – надійний та стійкий. Ми консервативні, вважаємо за краще рости нешвидко і не нарощуємо показники завдяки ризикованим операціям. Нещодавно нашим акціонером, потужною державною корпорацією «Внєшекономбанк», збільшено наш капітал на 365 мільйонів доларів. Це робить нас 6 банком в країні за розміром капіталу.

– Пане Башкіров, коли нарешті буде нормальне кредитування громадян? Чи основна увага – все ж таки великим підприємствам?
 

– Великий бізнес – це великі обсяги. Але приватних осіб ми теж вже кредитуємо. Щоправда, робимо це, дотримуючись власної стратегії. Наш кредит неможливо отримати в торгівельній мережі, його не отримає випадковий перехожий. Наголошу ще раз: нас цікавлять прозорі та прогнозовані відносини на тривалий термін. З цієї причини спочатку банк став кредитувати клієнтів-зарплатников. Наступним етапом стала пропозиція кредитів нашим клієнтам, які мають певний стаж співпраці з банком . Сьогодні ми ще більше розширюємо аудиторію потенційних позичальників і в найближчі декілька місяців плануємо наростити кількість нових кредитів не менше ніж у 2 рази. Користуючись нагодою, запрошую ознайомитися з умовами наших кредитних продуктів. Упевнений, вони вас зацікавлять.

– Нас на роботі хочуть перевести на отримання зарплати до вашого банку. Але не всі вважають це гарною ідеєю. Банкомати ви познімали, відділення майже всі закриті. Переконайте мене, що перехід до вас не стане помилкою.

– Дякую за запитання. Хто як не керівник банку у подібній ситуації має переконати потенційних клієнтів щодо доцільності їх вибору. Зарплатний проект від Промінвестбанку – це раціональне і правильне рішення , тому що при приблизно таких же, як у всіх, тарифах ми, по-перше, не прив'язуємо клієнтів до своїх банкоматів (хоча й встановлюємо їх на великих підприємствах) – з нашими картками ви зможете безкоштовно знімати гроші в будь-якому банкоматі мінімум 4 рази на місяць, а в банкоматах Промінвестбанку – безкоштовно без обмежень.
По-друге, вашим підприємством буде опікуватись один або декілька фахівців банку, які працюють у нашому підрозділі «Банк на роботі». Вам не доведеться ходити до відділення, вас обслуговуватимуть безпосередньо на вашому робочому місці, або в окремому приміщенні на території підприємства.
По-третє, маючи чітке уявлення про вас і ваші доходи, Промінвестбанк зможе максимально спростити та прискорити процедури оформлення будь-яких послуг банку, коли у вас з'явиться бажання ними скористатися.
Ну, й по-четверте, ви матимете змогу самостійно працювати зі своїми грошима на рахунку в Промінвестбанку через систему дистанційного банкінгу PIB- to-WEB, яку ми запустимо невдовзі. То будемо раді бачити вас серед своїх клієнтів.

– Здравствуйте. Хочу подякувати службу безпеки банку. Нещодавно був момент – несподівано заблокували картку.  Потім передзвонили і пояснили, що картку десь зчитали та хотіли зняти з неї гроші. Загалом, банк вжив заходів й наша відпустка не «накрилася». А я на собі відчув, що ваші процедури – не марні формальності.


– Дякуємо за справедливу оцінку нашої роботи. Ми приділяємо велику увагу навчанню фахівців . А протидія шахрайству із картками – предмет особливої  уваги. У сучасному світі ризики, пов'язані з обслуговуванням банківських карток, досить високі. Ви ж напевно навіть не підозрюєте, де, у якому банкоматі якого міста або навіть країни могла статися спроба зчитування секретних даних вашої картки. Так чи інакше , завдання банку – забезпечити безпеку ваших грошей. Незалежно від часу доби. Робота співробітників «карткової безпеки» іноді нагадує хороший детектив. Не так давно одна з наших фахівців, дівчина 23 років, поодинці відбила потужну атаку міжнародної групи шахраїв. При цьому врятувала майже півтори тисячі карт й понад 4 млн. гривень клієнтських грошей. Але служба службою, а клієнтів я просив би зберігати пильність при операціях з платіжними картками.

– Що б ви порекомендували сьогоднішнім вкладникам? Як правильніше чинити зі своїми грошима цієї осені?


– Ви знаєте, коли йдеться про власні фінанси, кожен має зважати на свою, унікальну ситуацію. Плануючи певні операції з грошима, потрібно враховувати масу чинників: періодичність, суми своїх грошових надходжень та їх надійність, поточний бюджет сім'ї, заплановані витрати, що відбувається у країні та ін. Тут кожен має самостійно аналізувати ситуацію, приймати рішення та брати на себе відповідальність за їх наслідки. Ще у студентські роки я ввів для себе правило відкладати певну частину своїх доходів. Дотримуюся цього правила й наразі. Свої гроші я як громадянин Росії традиційно зберігаю в російських рублях. Також є долари та євро. Приїхавши в Україну, певну частину своїх грошей я став тримати також у гривні. То ж ризики розподілено рівномірно. Стосовно ж підготовки до осені – я живу дещо більшими, ніж 2-3 місяці, періодами планування. Це, мабуть , й буде моєю рекомендацією.